• SUPERAR

• SME SUPERAR

Vo vzdelávacom programe Superar učíme hudobnú výchovu tak, aby nikto nestál bokom. Spájame deti z rôznych etník a sociálnych pomerov. Učíme ich nielen spievať a hrať, ale aj počúvať jeden druhého. Na našich koncertoch deti zažívajú úspech a uznanie, ktoré mnohým z nich tak veľmi chýba.

Superar vznikol v roku 2009 vo Viedni a okrem Rakúska funguje v ďalších šiestich krajinách Európy (Bosna a Hercegovina, Lichtenštajnsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Švajčiarsko).

Na Slovensku prešlo našim hudobným vzdelávaním už viac, ako 3000 detí, ktoré vďaka nemu rozvinuli nielen svoj talent, ale aj tvorivosť, sústredenie, disciplínu a tímovú prácu.

SUPERAR V DETVE

Na pôdu Základnej školy s materskou školou A. Vagača v Detve vstúpil program Superar v septembri 2016 vo forme poobedného zboru. Začiatky pôsobenia Superaru v Detve sú späté s pedagogičkou a zbormajsterkou Oľgou Bysrianskou*, ku ktorej sa v septembri 2018 naplno pridala pedagogička a hudobná skladateľka Zdenka Fekiačová Skruteková*, ktorá dovtedy pôsobila v rámci Superaru ako korepetítorka.

Hudobné vzdelávanie sa uskutočňuje prostredníctvom vokálnych, inštrumentálnych a pohybových činností, ktoré sa vzájomne prelínajú a hravou a aktívnou formou vedú deti ku kreativite, aktívnej spolupráci a rozširovaniu vedomostí a zručností v oblasti hudby.

Momentálne program Superar pôsobí na 3 miestach na Slovensku. Okrem Detvy je to ešte ZŠ Lozorno a CZŠ Narnia.

V kalendárnom roku 2020 sa vzdelávania Superar pravidelne zúčastňovalo 75 detí v rozsahu 2 hodiny týždenne a 17 detí v rámci predškolskej prípravy.
        24 detí pravidelne absolvovalo poobedný zbor v rozsahu 2 hodiny týždenne v rámci mimoškolskej činnosti až do momentu, kedy boli krúžky pozastavené kvôli preventívnym opatrenie v súvislosti s Covid-19.

Školský rok 2020/21 poznačila nepriaznivá pandemická situácia a prevažnú časť roka sa vzdelávanie uskutočňovalo online. Lektorky ale aj z tejto formy vyťažili čo najviac a kontinuita výuky prerušená nebola. Podarili sa aj 2 malé offline zázraky. Deti z detvianskeho Superaru zažiarili pri rozosvecovaní vianočného stromčeka v Prezidentskom paláci a koncom roka úspešne vystúpili na Festivale Cantate v Nitre.

Školský rok 2021/2022 si budeme pamätať ako ten, kedy sa aj vďaka účasti Superaru na Tanečnej charitatívnej výzve podarilo vyzbierať finančné prostriedky na zakúpenie hydraulickej plošiny pre Centrum rodiny Röntgenova a rok, v ktorom sme vo Viedni sme nahrávali spolu s Viedenským chlapčenským zborom. A uvidíme, čo ďalšie nám ešte prinesie!

VŠETKO, ČO O SUPERARE CHCETE VEDIEŤ

• Na 1. stupni prebieha hudobná výchova v rozšírenej dotácii 2 hodín týždenne.

• Poobedný zbor funguje pre 1. aj 2. stupeň.

• Vzdelávanie v materskej škole deti všestranne rozvíja už v ranom veku, zároveň ich prirodzene predpripravuje na hodiny Superaru v škole.

• Od septembra 2021 sa radujeme z hudobnej triedy, ktorú môžeme špecificky prispôsobiť nárokom vyučovania hudobnej výchovy. Okrem toho sa táto trieda využíva aj na čitateľský krúžok.

• Počas prvej vlny pandémie a prvého obdobia dištančného vyučovania pripravila Oľga Bystrianska pre deti videá o technike spevu Spievať môže každý.

• O tom, ako Oľga Bystrianska o videách rozmýšľala a prečo vznikli si môžete prečítať v jej blogu.

• Deti benefitovali aj z hodín hudobnej výchovy vysielaných naživo v rámci program RTVS Školský klub, ktoré pripravil tím Superaru.

• Zdenka Fekiačová Skruteková v tomto období pripravila pre žiakov videá o výške a dĺžke tónu.

• Aranžérsky a skladateľsky sa Zdenka Fekiačová Skruteková v rámci Superaru angažovala tiež. Vznikli úpravy skladieb Viva viva la musica, Kuus kuus Kallike a úprava skladby You Raise Me Up, ktorá bola premiérovo uvedená na Festivale Cantate v Nitre.

• Rodičia mali možnosť zistiť viac o priebehu Superar hodín na otvorených online stretnutiach s názvom Spoznajte Superar, ktoré pripravili a viedli všetky lektorky programu.

• V rámci projektu Songs for Europe Detvu navštívil prezident a umelecký vedúci Viedenského chlapčenského zboru prof. Gerald Wirth, ktorému sme neskôr na vyjadrenie vďaky venovali fujaru.

• Každý rok sa uskutočňuje hudobný letný tábor. Takto prebehol v lete 2020.

METODIKA TOMÁŠA BOROŠA

Superar do Detvy priniesol aj svoju vlastnú metódu hudobného vzdelávania s názvami MesiaceČísla, ktorú pripravil Tomáš Boroš. Intenzívne ju testovali priamo v triedach spolu s učiteľkami Superar Slovakia. Metodika stavia na jednoduchých rytmických a melodických modeloch, ktoré spája s rečou (názvy mesiacov a čísel) a pohybom. Keď sa všetky zložky pospájajú, vznikne skladba. Celé to pôsobí ako hra a deti – bez toho, aby si to uvedomovali – využívajú celé spektrum hudobných činností. Metodike sa v priebehu 2 rokov dostalo medzinárodného uznania a pozitívne ju hodnotí aj prof. Gerald Wirth, prezident a zakladateľ Viedenského chlapčenského zboru:

Metodika Tomáša Boroša neustále podporuje tvorivosť detí. Veľmi sa mi páči učenie detí hravým spôsobom – učia sa prirodzene a bez toho, aby vedeli, že aktívne a intenzívne pracujú na svojich schopnostiach.“

Fotogaléria: