•

1955                                                                           2016

Výstavba školy začala v roku 1952 a v auguste 1955 bola výstavba ukončená. Následne na to bola dňa 1. 9. 1955 slávnostne otvorená osemročná základná škola. Bolo zriadených 8 tried s počtom žiakov 222. V školskej budove bola otvorená aj školská stravovňa. Osemročná základná  škola trvala do roku 1960. Po vytvorení nového školského zákona sa škola zmenila z osemročnej na deväťročnú základnú školu. Škola takto fungovala až do roku 1976 keď opäť prešla na osemročnú školskú dochádzku.

Dnes je opäť deväťročnou základnou školou, ktorá má 186 žiakov v 10 triedach, z toho 88 detí na prvom stupni a 94 žiakov na druhom stupni. V septembri 2011 bolo na podnet vedenia školy a celého kolektívu udelené škole čestné meno po Alexandrovi Vagačovi, ktorý sa preslávil v Detve v 19. storočí bryndziarstvom a syrárstvom. Jeho výrobky v tom čase boli známe nie len na území Slovenska, ale aj v zahraničí.  Od školského roku 2012/2013 začala svoju činnosť jednotriedna materská škola a z toho dôvodu vznikol nový subjekt s názvom školy - Základná škola s materskou školou Alexandra Vagača v Detve. Materskú školu navštevuje 20 detí vo veku od troch do šiestich rokov. Od tohto termínu je pri ZŠ s MŠ zriadená i Jazyková škola pre vyučovanie cudzích jazykov – anglického a nemeckého. V súčasnosti  navštevuje Jazykovú školu 20 poslucháčov v dvoch kurzoch.

Škola prešla od svojho vzniku mnohými zmenami a to nielen vo funkciách vedúcich pracovníkov, ale neustále skvalitňovala aj výchovno - vzdelávací proces. Od roku 1972 sa začalo na škole pokusné vyučovanie cudzích jazykov - nemeckého a anglického. Od tohto roku, s malými prestávkami, sa vyučovanie cudzích jazykov neustále skvalitňovalo, o čom svedčia mnohé vynikajúce výsledky žiakov dosiahnuté v rôznych súťažiach, či olympiádach. Po roku 1989 celá spoločnosť pocítila veľkú potrebu vzdelávania detí v cudzích jazykoch. Aj naša škola zareagovala na túto skutočnosť a po mnohých úskaliach a vypracovaní učebných plánov sa v roku 1995 prvýkrát uskutočnili psychologické testy detí, ktoré končili materskú školu a nastupovali do prvých ročníkov. Na základe výsledkov testov sa v školskom roku 1995/96 prvýkrát otvára experimentálna prvá trieda s vyučovaním anglického jazyka. Celý projekt bol garantovaný Ministerstvom školstva a napriek náročnosti tohto experimentu dosiahli žiaci týchto tried i po pridaní druhého cudzieho jazyka výborné výsledky. V tomto trende škola pokračuje a jej hlavný smer zamerania je komunikácia v cudzích jazykoch.

Škola však nežije len vyučovaním cudzích jazykov a iných predmetov, ale aj  s mnohými inými zaujímavými akciami zameranými na spestrenie a obohatenie výchovno – vzdelávacieho procesu.

Priestory školy sú situované do jednej budovy, v ktorej sa nachádza materská škola, základná škola, telocvičňa, školská jedáleň, školský klub detí a aj základná umelecká kola ako samostatný právny subjekt. Tento komplex škôl v jednej budove je výhodou pre rodičov a žiakov školy, pretože všetko je pod jednou strechou.