• Škola - líder v kurikulárnej reforme

• Školský vzdelávací progrem školy je rozdelený do cyklov a od školského roka 2023/2024 vzdelávame prváčikov podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu ako na jednej z 39 škôl na Slovensku.

Vzdelávacie prostredie  školy vychádza z princípov dokumentu Vzdelávanie pre 21. storočie :

• inkluzívna škola - otvára príležitostí na poznávanie, prijatím každého človeka,
        • zelená škola - vedie žiakov k zodpovednosti za udržateľnosť života na Zemi,
        • digitálna škola - podporuje efektívne a bezpečné využívanie digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní.
        • zdravý a efektívny vzťah Žiak – učiteľ ‐ rodič

V škole 21. storočia majú všetci aktéri možnosť spoluvytvárať obsah a formy vzdelávania, spoločne sa vlastnou aktivitou učiť a zlepšovať:

Žiak bude hlavným aktérom spoluzodpovedným za svoje vzdelávanie.

Učiteľ bude aktívne sprevádzať žiaka a vytvárať príležitosti na efektívne učenie sa, ale zároveň bude mať dostatočný priestor a podporu na vlastný rozvoj. Učiteľ rozumie procesom prebiehajúcim v mysli žiaka počas jeho učenia sa: ako rozmýšľa o zadanej úlohe, ako si volí stratégie na jej riešenie, ako postupy riešenia vykonáva a ako pristupuje k identifikácii a prekonávaniu chýb, ako uvažuje o hodnotách, o svojom prežívaní a konaní. Učiteľ podporuje tvorivosť detí, spolu s nimi hľadá priestor a rôzne spôsoby sebavyjadrenia a snaží sa o pochopenie rozmanitých spôsobov vyjadrenia iných ľudí, vytvára priestor žiakovi samostatne sa zamyslieť nad riešením rôznych typov  úloh.

Rodič bude prizývaný k aktívnemu podieľaniu sa na tvorbe kultúry školy a k aktívnej podpore  podoby výchovno‐vzdelávacieho procesu.

Súčasťou vzdelávacieho procesu bude reflexia procesu učenia, konania a vyjadrenia. Žiak bude vedený k tomu, aby vedel opísať (reflektovať) svoje myšlienkové postupy a stratégie učenia  a riešenia úloh  (metakognícia, metaučenie) a na základe toho zdokonaľovať svoju schopnosť učiť  sa, vnímať svoj osobnostný potenciál a preberať zodpovednosť za vlastné učenie sa a rozvoj. Žiak bude tiež podporovaný v zámernej konfrontácii uvažovania a konania s etickými hodnotami a podnecovaný k tvorivosti.