Štvrtok 19.6. to v našej škole od rána vyzeralo ako v mravenisku. Každý niečo chystal, pripravoval, organizoval, vyzdoboval. Nebolo učiteľa či žiaka, ktorý by niečo nerobil.
Deti I. stupňa pripravovali od rána s pani učiteľkami a aj s rodičmi rôzne bryndzové pochúťky, ktoré potom sami ochutnávali a to čo im ostalo, išlo do stánkov, aby si na bryndzových nátierkach, plnených paradajkách s bryndzou, lineckých bryndzových koláčikoch pochutnali aj ďalší návštevníci nášho podujatia.
Na deti II. stupňa čakali tvorivé dielne, ktoré boli buď v budove školy alebo vonku v pekných drevených stánkoch. A keďže sme chceli, aby sa o bryndzi a výrobkoch s nej, ako aj o ľudovom kroji či výrobe drobných predmetov z rôznych materiálov dozvedelo čo najviac detí, pozvali sme k nám žiakov zo všetkých detvianskych škôl. Tí pozvanie prijali a bola to radosť sa pozerať ako šikovne pracovali v dielni s hlinou, ktorú viedla p. Babicová z Podpolianskeho múzea, v ďalšej si pod vedením p. Kleplovej, p. Golianovej, p. Hlinicovej, p. Jaďuďovej a p. Krnáčovej z OZ Tulipán vyrábali handrové bábiky, náramky priateľstva a vyšívali krivou ihlou. Pod vedením p.Šulekovej z Hriňovej si deti maľovali skaly a skúsili niečo vyrobiť aj z drôtu. Slečna J. Kucbeľová zase na figurínach oblečených v detvianskom kroji vysvetľovala deťom z čoho sa kroj skladá a ako sa volajú jeho jednotlivé časti. V dielňach pracovali aj naše pani učiteľky- p. zástupkyňa L. Kmeťová v spolupráci s p. Babicovou mala pripravenú prezentáciu pod názvom Bryndza na cestách, kde sa deti oboznámili s históriou salašníctva, dozvedeli sa o bryndzi „cestovateľke“ a mali tiež možnosť okúsiť chuť bryndze v jedlách typických pre okolité štáty. P. učiteľka Plevová učila deti ako si vyrobiť obrázok pomocou žehličky a vosku. P. učiteľka Podhorová pracovala s deťmi s kožou a p. učiteľka Kaľamárová pracovala s plsťou a deti si z ich dielní odnášali malé obrázky a drobné ozdoby. Potom na deti čakal už len skákací hrad a tým sa tvorivé dielne pre ne skončili.
Náš deň ale nekončil. O tretej poobede sme Deň bryndze oficiálne otvorili kultúrnym programom, ktorý si pre nás pripravili žiaci ZUŠ S.Stračinu. Po programe sme privítali našich vzácnych hostí – vnuka Alexandra Vagača pána Daniela Vagača, jeho dvoch synov Daniela a Branislava – pravnukov a ich deti Branislava, Paulínku a Dominiku – prapravnukov A. Vagača. Tí ešte doobeda stihli navštíviť farmu – Zlatý vŕšok, kde im majiteľ tejto farmy a hlavný sponzor nášho podujatia p. J. Zvara ukázal ako oni v súčasnosti vyrábajú bryndzu a ovčie syry. Ďalej sme privítali primátora mesta Detva p. Jána Šufliarskeho, riaditeľov 3. ZŠ a ZŠ J.J.Thurzu a bývalých kolegov, ktorí u nás pracovali. No a potom moderátor podujatia p. Kopor vyhlásil súťaž vo varení bryndzových halušiek. Do súťaže sa zapojili tri základné školy – naša základná škola, 1.ZŠ a 3.ZŠ, 2 tímy dôchodcov a družstvo postavili aj Vagačovci. A kým družstvá škrabali zemiaky a pridávali do svojich halušiek tajné ingrediencie, všetci prítomní si mohli v stánku zakúpiť všelijaké bryndzové dobroty, ktoré napiekli a nachystali naše pani učiteľky a deti sa mohli zapojiť do športových súťaží pripravených p. učiteľkou Ľalíkovou a tiež si zaskákať v nafukovacom hrade. Najväčšou atrakciou pre deti boli ovečky, ktoré nám priviezol p. Čipčala a zajac, ktorého nám doniesla žiačka Alžbetka Golianová. Počas celého podujatia nám na dobrú náladu hrala ľudová hudba Tomáša Boráka. No a potom prišlo to, načo všetci najviac čakali. Halušky sa dovarili a porota v zložení – p. Kminiaková vedúca ŠJ A. Vagača, p. Zvara – majiteľ farmy Zlatý vŕšok, p. Tkáčová – za RR a bývalá kolegyňa M. Strhárska vybrali víťaza. Stalo sa ním družstvo I.ZŠ, ako druhé skončilo družstvo dôchodcov p. Turbekovej a tretie miesto si vybojovali Vagačovci. Okrem víťazov si všetci zúčastnení odniesli potravinové balíčky, ktoré sme dostali od našich hlavných sponzorov p. Zvaru a Hriňovskej mliekarne Koliba. Po vyhlásení výsledkov sa už len hodovalo, rozprávalo, spomínalo. A popri tom sme si ani nevšimli, že o chvíľu sa zo školského dvora vytrácala vrava, že vietor pomaly povymetal zo všetkých kútov dvora vône jedla a že sme zrazu ostali sami.
Všetci sme boli unavení, ale šťastní, že aj vďaka sponzorom – Koliba Hriňová, farma Zlatý vŕšok, Mesto Detva, TS Detva, KC AS Detva, Roven – p. Báťka, p.Kalamár a projektu našich učiteliek Komprax, všetko dopadlo dobre a že o rok sa opäť stretneme na III. ročníku Dňa bryndze.
Kolektív zamestnancov ZŠ s MŠ A. Vagača v Detve