SUPERAR
Medzinárodný hudobno-vzdelávací program cez hudbu rozvíja potenciál detí, vzdeláva, spája a deťom je v ňom veselo. Vznikol v roku 2009 vo Viedni a okrem Rakúska funguje v ďalších šiestich krajinách Európy (Bosna a Hercegovina, Lichtenštajnsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Švajčiarsko). Na Slovensku pôsobí v 5 mestách (6 základných a 6 materských školách) – v Detve, Lozorne, Bratislave, Veľkom Krtíši a Zvolene. Pre všetky deti je bezplatný.
Superar učí hudobnú výchovu tak, aby nikto nestál bokom. Spája deti z rôznych etník a sociálnych pomerov. Učí ich nielen spievať a hrať, ale aj počúvať jeden druhého. Cez koncerty deti zažívajú úspech a uznanie, ktoré mnohým z nich tak veľmi chýba.
Superar nevyhľadáva veľké hudobné talenty, ale prebúdza potenciál a tvorivosť, ktorý sa skrýva v každom dieťati.
Na Slovensku prešlo týmto hudobným vzdelávaním už tisíce detí, ktoré vďaka nemu rozvinuli nielen svoj talent, ale aj tvorivosť, sústredenie, disciplínu a tímovú prácu.
SUPERAR V DETVE
Na pôdu Základnej školy s materskou školou A. Vagača v Detve vstúpil program Superar v septembri 2016 vo forme poobedného zboru. Začiatky pôsobenia Superaru v Detve sú späté s pedagogičkou a zbormajsterkou Oľgou Bystrianskou, ku ktorej sa v septembri 2018 naplno pridala pedagogička a hudobná skladateľka Zdenka Fekiačová Skruteková, ktorá dovtedy pôsobila v rámci Superaru ako korepetítorka.
Hudobné vzdelávanie sa uskutočňuje prostredníctvom vokálnych, inštrumentálnych a pohybových činností, ktoré sa vzájomne prelínajú a hravou a aktívnou formou vedú deti ku kreativite, aktívnej spolupráci a rozširovaniu vedomostí a zručností v oblasti hudby.
Okrem výučby hudobnej výchovy a poobedného zboru sa Superar stal súčasťou tradície Benefičných koncertov Vagačovci deťom.
METODIKA TOMÁŠA BOROŠA
Superar do Detvy priniesol aj svoju vlastnú metódu hudobného vzdelávania s názvami Mesiace a Čísla, ktorú pripravil Tomáš Boroš. Intenzívne ju testovali priamo v triedach spolu s lektorkami Superar Slovakia.
Metodika stavia na jednoduchých rytmických a melodických modeloch, ktoré spája s rečou (názvy mesiacov a čísel) a pohybom. Keď sa všetky zložky pospájajú, vznikne skladba. Celé to pôsobí ako hra a deti – bez toho, aby si to uvedomovali – využívajú celé spektrum hudobných činností.
Metodike sa v priebehu 2 rokov dostalo medzinárodného uznania a pozitívne ju hodnotí aj profesor Gerald Wirth, prezident a zakladateľ Viedenského chlapčenského zboru:
„Metodika Tomáša Boroša neustále podporuje tvorivosť detí. Veľmi sa mi páči učenie detí hravým spôsobom – učia sa prirodzene a bez toho, aby vedeli, že aktívne a intenzívne pracujú na svojich schopnostiach.“
Ďalšie zaujímavosti:
- význam slova Superar – prekonať, zdolať
- na 1. stupni prebieha hudobná výchova v rozšírenej dotácii 2 hodín týždenne
- poobedný zbor funguje pre 1. aj 2. stupeň
- vzdelávanie v materskej škole deti všestranne rozvíja už v ranom veku, zároveň ich prirodzene predpripravuje na hodiny Superaru v škole
- každý rok sa uskutočňuje hudobný letný tábor
Od septembra 2021 sa radujeme z hudobnej triedy, ktorú môžeme špecificky prispôsobiť nárokom vyučovania hudobnej výchovy. Okrem toho sa táto trieda využíva aj ako knižnica:
Zistite viac:
- deti z naše školy spievali so Superar v relácii Trochu inak s Adelou
- reportáž o školskej reforme na STVR
- reportáž o Superar v Detve na STVR
- reportáž STVR Školský klub
https://www.facebook.com/superarsk
http://www.superar.sk/
https://www.instagram.com/superar_slovakia/Fotogaléria: