23. mája 2024 sa konal na 12 vybratých školách na Slovensku. Medzi nimi bola aj tá naša Základná škola s materskou školu Alexandra Vagača, ktorá celý rok zavádza ciele a myšlienky kurikulárnej reformy do praxe. Nastal čas, ukázať ako sa nám darí, podať pomocnú ruku a inšpirovať ďalšie školy, ktoré do reformy ešte len vstupujú od nového školského roka.
Sme najmenšia škola v Detve a hostili sme 60 prihlásených účastníkov z blízkych ale ja vzdialených kútov Slovenska. Potešilo nás, že medzi nimi sme mohli privítať aj vedenie nášho mesta - Branislava Barana, primátora mesta, Slavomíra Ciglana, viceprimátora, Vieru Trokšiar Bystriansku, prednostku mestského úradu, Ľubomíra Straku, vedúceho školstva a sociálnych vecí a Máriu Sekerešovú zo Školského úradu v Detve. Podporiť nás prišli aj zástupcovia Národného inštitútu vzdelávania a mládeže z Bratislavy a Banskej Bystrice. Cieľom bolo informovať hostí o priebehu a doterajších výsledkoch zavádzania nového kurikula do praxe a ukázať ako môže prebiehať vyučovanie v súlade s novou reformou vzdelávania.
Po registrácii účastníkov všetkých na pôde školy privítala Margita Gajdošová, riaditeľka školy. Po doznení krátkych organizačných informácií sa už všetci rozdelili do tried. Celý kolektív učiteľov pripravil zaujímavý a náročný program v podobe vyučovacích blokov v triedach od 1. po 4. ročník. Učitelia predviedli tandemové vyučovanie a ukázali svoje majstrovstvo prepájania predmetov naprieč vzdelávacími oblasťami.
Kamaráti so svojou pani učiteľkou z 1.A triedy ukázali svoju prácu na dobrodružnej ceste prepojením dvoch vzdelávacích oblastí Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami. Celým blokom ich viedla pani učiteľka, ktorá sa stala len sprievodcom počas ich aktivít. Hlavným aktérom bol žiak, ktorý sa aktívne učí, kriticky myslí, spolupracuje v skupine a naberá životné zručnosti. V triede, či v škole je vytvorené prostredie, ktoré podnecuje osobnostný, sociálny a kognitívny rozvoj žiaka.
„Angličtinu hravo s Jolly Phonics si počas Edukafestu užili rovnako žiaci 2.A v spoločnosti pani učiteliek z rôznych škôl. Veríme, že naše zážitkové učenie angličtiny pomocou metódy Jolly Phonics ich oslovilo a inšpirovalo. „ Lucia Nôtová
„Poznávanie vtáctva vo Vagačovom sade mohli účastníci vidieť v rámci outdoorového učenia. Druháci mapovali v školskom sade, ktoré druhý vtákov žijú v okolí školy. Poznávali ich podľa zvukov a aplikácie na rozpoznávanie druhov vtákov, zahrali sa hru pextrio. Zistili, že v školskom sade žije niekoľko druhov vtákov, napr. oni počuli sýkorky, pinku, vlhu a slávika. Pracovali v malých skupinách. Skladali z kamienkov pomenovania, názvy operencov písali kriedou na chodník. Oblasť Človek a prírodu prepojili s oblasťou Jazyk a komunikácia, precvičili pritom gramatické učivo pre daný ročník, ako usporiadanie podľa abecedy, určiť počet hlások v slove a pod.
Témou hodiny v 3.A bola rodinný rozpočet. Cieľom bolo riešenie problémov z reálneho života s postupným nadobúdaním finančnej gramotnosti. Žiaci zisťovali mesačný príjem rodiny, ich výdavky a zostatok. Riešili aj úlohy s kombinatorikou a o spôsobe zaplatenia sumy peniazmi, premieňali eurá na centy, vyhľadávali informácie pomocou digitálnych technológií – tabletov.
Štvrtáci sa v rámci vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť učia o rôznych regiónoch Slovenska. Téma Podpoľania bola pre nás špeciálna a preto sme si ju zaradili ako projektové vyučovanie. Vytvorili sme pojmovú mapu o Podpoľaní a filmové pásy o Alexandrovi Vagačovi a prof. Štefanovi Nosáľovi. Na čítaní s porozumením sme si prečítali o týchto dvoch významných osobnostiach a na bloku výtvarnej výchovy sme sa zamerali na detvianske vyrezávané kríže. Projektové vyučovanie bolo pre nás veľkým prínosom na doplnenie poznatkov o Podpoľaní.
Po rozbore vyučovacích blokov nasledovala krátka prestávka a po nej boli pripravené 2 workshopy – Superar a Metódy a formy v blokovom vyučovaní, ktoré boli ukážkami vyučovacích metód, ktorými odovzdávame žiakom spôsobilosti pre život.
Spätná väzba na worshopy:
„Som rada, že toto vedia ľudia robiť ako Vy. Držím palce pri šírení povedomia o hudbe inak.“
„Veľmi podnetné, úžasné“
„Ďakujem za veľmi zaujímavé aktivity, ktoré môžem využiť na vyučovaní, boli ste super“
Počas dňa vládla v škole pozitívna pracovná atmosféra, jej vyvrcholením po obede z rúk našich šikovných kuchárok, bola panelová diskusia, v ktorej hostia spolu s kolektívom učiteľov prebrali cestu kurikulárnej reformy a čo je potrebné urobiť, aby bola na každej škole úspešná.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na prípravách a úspešnom priebehu náročného dňa.
Vyberáme z celkovej spätnej väzby účastníkov:
„Dobrý deň, v prvom rade veľmi pekne ďakujem za možnosť zúčastniť sa Vášho dňa. Samozrejme ma daný deň vo Vašej škole obohatil, utriasol myšlienky a hlavne neoceniteľná bola komunikácia s kolegynkami ako pracujú a ako začínali. Ďakujem krásne a teším sa na ďalšie stretnutie.“
„Ďakujeme aj my, boli sme veľmi spokojné. Organizácia na jednotku a aj obsahovo bol tento deň veľmi podnetný. Určite ste nás inšpirovali a aj nás upokojili, že sa nám všetko podarí, len treba chcieť. Prajeme Vám a Vašim žiakom veľa úspechov!“
„Ja ďakujem za inšpiratívne chvíle a milé privítanie a starostlivosť:)„
„Ďakujeme veľmi pekne všetkým Vám, kolegom, za skvelý zážitok na Vašej škole. Odniesli sme si cenné informácie. Mali ste to veľmi pekne zorganizované. Nech sa Vám naďalej darí.“
„Ďakujem veľmi pekne, pre mňa to bolo veľmi zaujímavé, podnetné a som naozaj rada, že som sa mohla zúčastniť.„
Kolektív Základnej školy s materskou školou Alexandra Vagača