Od septembra začína fungovať na našej škole nový krúžok : Detská atletika.
Detská atletika
Poďakovanie na konci školského roka
Milé kolegyne, kolegovia, milí žiaci!
Dnes otáčame posledný list školského roka 2019/2020, ktorý nám priniesol nevšedný príbeh.
Do školy prišli naši prváčikovia, ktorí sa s pani učiteľkou Milkou Ďuricovou naučili písmenká, čítať aj počítať. Spoznali nových kamarátov a prijatím do Cechu Alexandra Vagača sa stali plnohodnotnou súčasťou našej vagačovskej rodiny. Milí prváci, svoj prvý školský rok ste úspešne všetci zvládli, my sa s vami z vášho úspechu úprimne tešíme a pani učiteľke za jej prácu ďakujem.
Pani učiteľky Elenka Jamnická a Evka Šušuková pripravili pre druhý stupeň šikovných štvrtákov. Štyri roky dennodenne posmeľovali, vzdelávali, počúvali, utierali slzy, tešili sa a formovali kamarátstva, za čo im úprimne obom ďakujem. Milí štvrtáci, na druhý stupeň vstúpite ako jedna trieda dobrých kamarátov, spolužiakov, dúfam, že nás nesklamete. My sa už na vás teraz tešíme.
Osobitne sa chcem prihovoriť najstarším deviatakom. Dnes odovzdávajú žezlo najstarších svojim kolegom ôsmakom. Trieda deviatakov bola v škole výnimočná, bez nich by Vagačov dvor nebol tým čím je dnes. Mílí naši deviataci, zanechali ste výraznú stopu v škole aj v našich srdciach. Urobíte mi veľkú radosť, keď Vagačov dvor a kolibu budete využívať aj v budúcnosti rovnako ako včera. Za to, že sa z vás stali dobrí, ľudskí a vzdelaní ľudia ďakujem vašim rodičom a vašim triednym učiteľkám Danke Ľalíkovej a Evke Šušukovej. Želám vám v novej školskej etape, veľa úspechov a múdrych učiteľov, ktorí ocenia, čo sme vás spolu naučili.
Našu prácu počas roka poznačilo mimoriadne obdobie, ktoré sme spolu zvládli dobre. Zo začiatku to bolo náročné, učili sme sa všetci spolu, hlavne využívať komunikačné technológie, ale nakoniec sme si uvedomili, že učiť sa v škole je predsa len lepšie.
Milé kolegyne a kolegovia, oceňujem prácu všetkých učiteľov, asistentiek, vychovávateliek, ďakujem vám za vašu prácu, ktorá je náročná a profesionálne ste ju zvládli. Vyzdvihujem vaše kvality, zodpovednosť a ľudský prístup k žiakom. Som rada, že cestu školskými rokmi zdieľate spolu so mnou. Chcem vyjadriť nádej, že to tak bude aj naďalej a pozitívnu energiu si uchránime svojou múdrosťou a empatiou. Veľmi dôležitú prácu vykonali aj všetci nepedagogickí pracovníci, na ktorých v tejto chvíli myslím. Vďaka nim, je škola čistá, máme navarený výborný obed a zabezpečený bezproblémový servis školy. Nie je to samozrejmosť.
Všetci si zaslúžite letný oddych pre načerpanie nových síl. Pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom želám vydarenú dovolenku, žiakom vysnívané prázdniny a zvoľnenie náročného pracovného či študijného tempa.
Ing. Margita Gajdošová, riaditeľka školy
ISIC - možnosť predĺženia platnosti
Vážení rodičia,
aby Vaše deti mohli aj v ďalšom školskom roku využívať svoj Preukaz žiaka ISIC/EURO<26 na všetky zľavy a výhody doma a v zahraničí, je potrebné predĺžiť jeho platnosť známkou ISIC.
Je to veľmi jednoduché, zakúpte si známku ISIC v hodnote 10 € na www.objednaj-preukaz.sk, známka Vám bude doručená domov.
S platným preukazom bude môcť vaše dieťa:
1. denne šetriť svoje vreckové a učiť sa efektívne nakladať s financiami
2. využívať zľavy na viac ako 150 000 miestach na Slovensku a vo svete, napríklad v kine, v e-shopoch, v autoškolách, pri nákupoch oblečenia, školských a športových potrieb, kníh, pri stravovaní, športovaní a cestovaní. Viac na www.isic.sk
3. uplatniť si nárok na špeciálny ISIC paušál s výhodným balíkom mobilných dát. Viac na www.isicpausal.sk
4. uplatniť si nárok na celoročné cestovné poistenie. Viac na http://isic.sk/poistenie-istotka
5. využívať až 75% zľavu na vlaky a medzimestské autobusy v Čechách celoročne, teda aj počas letných prázdnin (platí aj pre maturantov).Viac na www.isic.cz
Organizácia vyučovania od 22.6. do konca šk. roku 2019/2020
Pre všetky ročníky:
Príchod žiakov do školy – 7:30
Začiatok prvého bloku – 7:45
Prvý blok – od 7:45 do 9:15
Prestávka – od 9:15 do 9:45 (30 min)
Druhý blok – od 9:45 do 11:15
ŠKD začína 11:15, končí 15:00
Obedy:
I. stupeň: 11:15
II. stupeň: 11:45
SCVČ Majačik - Prímestské tábory
Súkromné centrum voľného času Majačik
ponúka
Prímestské tábory
Tuláčik I od 6.7. do 10.7. 2020
Tuláčik II od 13.7. do 17.7.2020
Odchod z Detvy : každý deň o 8:00 a príchod o 16:00
PROGRAM
PONDELOK
Hrad Modrý Kameň – múzeum hračiek, Lučenec (OC Galéria a obed)
Rimavská Sobota (Astropark – premietanie a pozorovanie Slnka )
UTOROK
Krupina Vartovka, Múzeum Svätý Anton – expozícia poľovníctvo malý okruh
Banská Štiavnica-, prehliadka mesta, Terra permonia
Krištálový kameňolom
STREDA
Bojnice zámok , Bojnice ZOO ,
ŠTVRTOK
Arborétum Tesárske Mlyňany , Levice Atlantis
PIATOK
Dolná Strehová – termálne kúpalisko
Info : Lešáneková 0911368535 , maria.lesanekova@gmail.com
V prípade záujmu mi napíšte na e-mail : meno a priezvisko dieťaťa, dátum narodenia, bydlisko a telefonický kontakt a turnus
Prihlášky a ostatné dokumenty k táboru doriešime pri osobnom stretnutí, na ktorom vyplníte prihlášky a uhradíte poplatok za tábor.
Predpokladaná suma okolo 100€ - doprava vlastným autobusom, obedy v reštaurácii, všetky vstupy, poplatky, poistenie, hygienické potreby, rúško, vedúci a inštruktori , darček
Tešíme sa na Vaše deti
Otvorenie školy od 1.6.2020
Milí rodičia a žiaci,
oznamujeme Vám, že dňa 1.6.2020 sa v našej škole znovu stretneme a to škôlkári, prváci až piataci.
Rodičom sa budeme snažiť čo najviac výjsť v ústrety, aby mohli nastúpiť do zamestnania. Všetky situácie budeme operatívne riešiť v priebehu pondelka.
Rodičia zabezpečia 2 rúška, hygienické papierové vreckovky a podpísané vyhlásenie o zdravotnom stave - Priloha_2.docx. Pri vstupe do školy tiež bude možné formulár vyplniť a podpísať.
Touto cestou žiadame rodičov, aby sa pri čakaní na svoje dieťa nezoskupovali pred vstupom do areálu školy - školský dvor.
Triedy sa budú učiť podľa nasledovného rozvrhu: ROZVRHY_FINAL.pdf
Príchod do materskej školy bude možný od 6:00.
Príchod do základnej školy bude prebiehať nasledovne:
Od 7:30 – 4. a 5. ročník
Od 7:45 – 1., 2. a 3.ročník
Ranný školský klub nebude pracovať.
Koniec vyučovania bude nasledovný a potom pôjdu žiaci na obed.
Od 11.15 -- 4. a 5. ročník
Od 11.45 – 1., 2. a 3.ročník
Škola sa uzatvára o 15:00.
Celé organizačné zabezpečenie určuje Smernica určujúca podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu: Usmernenie_k_otvoreniu_skol_final.pdf
Tešíme sa na stretnutie :)
Kolektív pracovníkov ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
Sloh netradične – Ako sa pečie chlieb ( zážitkové vyučovanie v 4.A triede)
Pečenie chleba bolo jednou z najprecíznejších a najrešpektovanejších prác sedliackej ženy. Technika pečenia chleba sa dedila z matky na dcéru. Keď sa dcéra naučila umeniu pečenia chleba, bolo hneď jasné celej dedine, že už je súca na vydaj. Obvykle sa chlieb piekol raz za týždeň alebo za dva týždne, podľa toho, aká bola rodina početná. Upiecť chlieb trvalo 18 – 20 hodín. Bola to namáhavá práca. Hlavne miesenie cesta trvalo aj 2 hodiny a vyžadovalo nielen zručnosť, ale aj silu. Na pečenie chleba bolo treba koryto, opálka, obrúsok na prikrytie cesta, metlička, domáce vinné kvasnice a hlavne pec.
Nám dnes na hodine slohu prišla ukázať ako sa takýto chlieb vyrába p. Pilková ( mamička našej žiačky)
Niektoré suroviny už mala pripravené, aby sme skrátili čas pečenia chlebíka. Ukázala nám ako vykysnuté cesto ukladať do ošatky na ďalšie kysnutie, ako pripraviť rúru na pečenie a na čo nezabudnúť. Tiež si každý žiak vyskúšal vytvoriť a upiecť sladké pečivo – JUDÁŠKY, ktoré sa v minulosti piekli počas veľkonočných sviatkov. Žiakom sa veľmi páčili spôsoby splietania cesta rôznymi spôsobmi. Taktiež si pripravili cesto, ktoré aj si vymiesili na klasické rožky. Naučili sa ako si ich vyvaľkať a potom spojiť do tvaru rožka. Vôňa z kuchynky sa prenášala do celej školy. Už sme sa nevedeli dočkať kedy nám pečivo vychladne a my si našu prácu môžeme aj ochutnať.
Počas pečenia sme voľný čas využívali na medzipredmetové vzťahy:
MAT – každá skupina si suroviny odvážila na digitálnej váhe a sledovali časy pečenia
SJL – skloňovali sme podstatné mená (múka, soľ, voda, droždie a iné vo všetkých pádoch singuláru aj plurálu)
VLA – vyhľadávanie na mape – pšeničný mlyn Trenčianska Turná – mlyn, ktorý melie slovenské zrno
Aktivity – hra: Na remeselníkov, PL so zoradením obrázkov „Od zrnka ku chlebu“
Všetci sme sa zhodli, že aj chlebík,sladké pečivo - judášky aj klasické rožky sa nám vydarili a k ním prinesené maslo, lekvár, med alebo nutela len podporili ešte lepšiu chuť.
Na záver sme poďakovali p. Pilkovej za super hodinu slohu a zhodli sme sa, že už ľahko napíšeme postup pečenia chleba, a že v podobných hodinách budeme radi pokračovať.
Text a foto: Mgr. Elena Jamnická
38
Druháci prezentovali svoje projekty na tému Včely
Druháci mali tematické učenie – Včely. V jazykovej zložke tvorili básničku o včelách. Na hodine prvouky sa učili o včelách. Dozvedeli sa, že včeliu rodinu tvorí kráľovná, robotnice a trúdy. Naučili sa opísať spôsob života včiel, vymenovať niektoré produkty včiel, význam včiel pre prírodu i pre človeka. Na výtvarnej výchove pracovali vo dvojiciach a vytvárali projekt, ktorý prezentovali pred triedou. Vytvorili veľmi zaujímavé projekty. Po ukončení práce si pochutnali na oblátkach s medom, ktoré im veľmi chutili.
Text a foto: Mgr. Mariana Sujová
Na hodinách techniky v 8. ročníku
na hodinách žiaci trénovali svoje manuálne zručnosti, dievčatá ručnými prácami a chlapci pracovali so stavebnicami, ktoré nám zabezpečila Spojená škola v Detve.
Do galérie Na hodinách techniky v 8. ročníku boli pridané fotografie.
12
Usmernenie
V súvislosti so šírením uvedeného vírusu vydáva Ministerstvo školstva, vedy,výskumu a športu Slovenskej republiky usmernenie pre školy a školské zariadenia:
V prípade, že žiaci alebo zamestnanci rezortu školstva, boli a vrátili sa v najbližšom období z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať’ svoj zdravotný stav.
V prípade že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach kde sa vírus vyskytol, objavia vyššie uvedené symptómy za obdobie 14 dní a to najmä zvýšená teplota, kašeľ', bolesti v hrdle, musí:
- ostať doma, nechodiť’ priamo k lekárovi, kontaktovať’ lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,
- v prípade že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí by’ hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť’ sama na pohotovosť’ alebo na infekčné oddelenie,
- v prípade že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť’ že osoba ostane v domácej karanténe,
- v prípade že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na intimáte je potrebné postupovať’ obdobne.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dôrazne NEODPORÚČA v súčasnej dobe organizovanie akýchkoľvek výletov, exkurzii a iných podujatí do oblasti, s potvrdením výskytom koronavírusu.
Pre materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, školské zariadenia, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať’ všeobecné preventívne ochranné opatrenia:
- pravidelne si umývať’ ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd, alebo použiť’ dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Nedotýkať’ sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
- pri kašľaní zákryt’ ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť’ do kosa, vyvarovať’ sa úzkeho kontaktu s 1’ud’mi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktoré majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ’, bolesť’ hrdla a dýchavičnosť’.
Vylúčenie z vyučovania žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu, nie je možné, ak žiak plní povinnú školskú dochádzku. V ostatných prípadoch (napr. materská škola) je na zvážení riaditeľa školy po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa. Pokiaľ’ sa u detí a žiakov neobjavia klinické príznaky respiračného ochorenia, nie je dôvod ich obmedzovať’. Zároveň je potrebné apelovať na rodičov, aby neposielali do školy dieťa s príznakmi ochorenia
Takýto postup obdobne platí aj pre zamestnancov rezortu školstva.
Druháci prezentovali svoje projekty na tému Mravce
Prvouka v II.A, téma Mravce
Druháci sa na prvouke učili o živote mravcov, svoje nadobudnuté poznatky preniesli na hodine
výtvarnej výchovy do zaujímavých projektov, ktoré neskôr pred celou triedou prezentovali.Text a foto: Mgr. Mariana Sujová
1
Lyžiarsky výcvik
V dňoch 20.-24.1.2020 sa žiaci 7.A triedy zúčastnili lyžiarskeho výcviku (LV) v lyžiarskom stredisku Látky - Kočanda. Keďže, lyžiarsky výcvik je súčasťou vyučovania telesnej výchovy na školách poskytujúcich základné vzdelanie aj na 1.stupni, zorganizovali sme lyžiarsky výcvik aj pre žiakov 3. -4. ročníka. . LV je účinným prostriedkom telesnej výchovy no súčasne plní zdravotné a výchovné úlohy. Výučba prebiehala v družstvách. Družstvá postupujú pri výučbe podľa svojich možností primeraným tempom od najjednoduchších prvkov až po zložitejšie.Celý lyžiarsky kurz prebiehal v uvoľnenej a priateľskej atmosfére, v intenciách známeho „škola hrou“. Jednotlivé prvky sa rôzne motivujú s cieľom deťom sprístupniť hravou formou, básničkami, súťažami, hrou na niečo, napodobovaním.Cieľom je získať si deti pre tento šport, vzbudiť záujem, zalyžovať si, zabaviť sa, stráviť týždeň v horskej prírode za aktívneho pohybu, vštiepiť deťom správne návyky a motorické zručnosti, na ktoré sa dá v ďalšom zdokonaľovaní nadviazať. Sme veľmi radi, že nám sa to podarilo, o čom svedčia spätné informácie od žiakov a rodičov.
93
Detská lesnícka univerzita
28.1.2020 sa žiačky 6.A triedy zúčastnili 4. prednášky v rámci projektu Detská lesnícka univerzita, zameranej na tému poľovníctvo. Navštívili aj danieliu a muflóniu oboru na Detvianskej Hute - Kalinke.
Text a foto : Mgr. Martina Zambojová Fekiačová
2
VŠETKOVEDKO
V súťaži VŠETKOVEDKO zverejňujú najúspešnejších žiakov v Galérii slávy. Sú to žiaci , ktorí v súťaži odpovedali na všetky otázky správne.
V tomto ročníku súťaže súťažilo takmer 22 000 žiakov.
Medzi najlepších sa dostal aj žiak našej školy: chlapec s kódom 602040, trieda 2.A – Matúš Lančarič.
Blahoželáme k úspechu.
Výsledky:
VŠETKOVEDKO 2
V tejto kategórii súťažilo 7801 detí. V teste bolo možné získať maximálne 168 bodov.
Trieda Kód žiaka Body
2.A 602040 168
VŠETKOVEDKO 3
V tejto kategórii súťažilo 7137 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda Kód žiaka Body
3.A 112099 182
3.A 374840 175
3.A 592899 175
3.A 847162 154
3.A 971812 140
VŠETKOVEDKO 4
V tejto kategórii súťažilo 6698 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda Kód žiaka Body
4.A 149467 161
4.A 265434 133
4.A 859641 105
4.A 939943 161
4.B 437950 182
4.B 535695 189
4.B 898427 177
Text a foto: Mgr. Elena Jamnická
Zvieratká v zime
Zima je už v plnom prúde, aspoň podľa kalendára, a my v škôlke sme si preto rozprávali o zvieratkách, ktoré toto obdobie trávia vo voľnej prírode. Rozprávali sme si kto sa ako maskuje, kto zimu prespí, alebo akú potravu si hľadá.
A aby sme aj my pomohli, rozhodli sme sa pomôcť aspoň vtáčikom. Triedili sme si semienka a učili sa z akej rastliny pochádzajú. Povedali sme si, čo do krmítok patrí a naopak, čo nie (chlebík a rožky rozhodne do jedálnička operencov nepatria). Vyrábali sme im semienkové koláčiky s lojom. Umiestnili sme ich do krmítok v sade, ktoré vyrobili naši kamaráti zo školy.
Deťom sa búdky a krmítka veľmi páčili, ale hlavne pobehovanie v sade im urobilo veľkú radosť. Aj téma „Zvieratká v zime“ bola veľmi zaujimavá. Teraz sa už ale tešíme na tému „Deti v zime“ a na snehové radovánky.
Text a foto: Bc.Zuzana Konôpková
V celoslovenskej súťaži Expert Geniality Show získal ANDREJ HANES (VI.A) prvenstvo na Slovensku
Matematika všeobecne nie je pre žiakov veľmi príťažlivý predmet, ale všetci musíme uznať, že je pre človeka potrebná a stretávame sa s ňou každý deň. Stavby, cestovanie, nákupy, zľavy, percentuálna úspešnosť písomiek a testov, čítanie rôznych grafov a diagramov... a v tomto všetkom je potrebné sa zorientovať.
Na škole máme šikovných žiakov, ktorí dokazujú to, že ich matematika baví, že nie je otravná a nezostávajú len pri tom, čo sa MUSÍ, ale pracujú na sebe aj vo voľnom čase, len pre to, aby boli stále lepší a lepší. Prostriedkom pre zdokonaľovanie a porovnanie sa s rovesníkmi na celom Slovensku sú známe matematické súťaže MAKS, EXPERT, KLOKAN, Matematická olympiáda, Pytagoriáda, na ktorých sa pravidelne zúčastňujeme.
MAKS – matematická súťaž, ktorá prebieha celý školský rok v 8 kolách (prebieha 5.kolo)
Úspešní riešitelia: Maxim Moravík V.A, Samuel Sýkora V.A, Andrej Hanes VI.A, Roman Hulina VII.A, Silvia Ďuricová VIII.A, Sára Ostrolúcka VIII.A, Šimon Šulek VIII.A, Kristína Melichová IX.A
PYTAGORIÁDA – úspešní riešitelia školského kola a postupujúci na OK, ktorým budeme „držať palce“
Samuel Sýkora V.A, Andrej Hanes VI.A, Richard Rusnák VII.A, Silvia Ďuricová VIII.A, Martin Žubretovský VIII.A, Šimon Šulek VIII.A, Sára Ostrolúcka VIII.A
EXPERT geniality show – jednorázová súťaž z viacerých oblastí zameraná na všeobecný prehľad
Úspešní riešitelia: Samuel Sýkora V.A, Andrej Hanes VI.A, Roman Hulina VII.A, Richard Rusnák VII.A, Marek Halaj VII.A, Šimon Šulek VIII.A, Martin Žubretovský VIII.A, Kristína Melichová IX.A, Erik Stehlík IX.A, Dominik Murín IX.A, Daniela Ľuptáková IX.A
Všetkým týmto žiakom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a samozrejme gratulujeme k úspechom, ktoré dosiahli a dosahujú.
Osobitné uznanie a vďaku si zasluhuje ANDREJ HANES zo VI.A , ktorého v súťaži EXPERT Geniality show v kategórii 6 na celom Slovensku nikto neporazil a tak sa umiestnil na excelentnom 1. MIESTE v rámci celej SR.
Tematický deň - vianočné zvyky
K predvianočnej nálade na našej škole prispelo aj tematické vyučovanie a edukačná aktivita spojená s praktickou ukážkou a vlastnoručnou tvorbou prípravy a pečenia perníkov. Pani učiteľka Lucia Kmeťová žiakom vysvetlila a názorne predviedla celý postup pečenia medovníčkov. Deti sa dozvedeli, aké suroviny potrebujeme na výrobu cesta, ako cesto spracujeme, povykrajujeme, upečieme, vyzdobíme... Každý žiak dostal svoj medovníček, ktorý si sám vyzdobil. O tom, že im to naozaj išlo skvelo, svedčia nasledujúce fotografie.
Súčasťou tematického vyučovania bolo aj zhotovenie vianočných ozdôb na stromček pod vedením pani učiteľky Ľubky Chabadovej. Pestrofarebné ozdoby, ktoré žiaci vytvorili sa stali vianočnou výzdobou nášho stromčeka alebo si nimi vyzdobili triedu.
Pán učiteľ Vladimír Marko si so žiakmi 9.A pripravili a predstavili žiakom niektoré zvyky od Ondreja po Štedrý večer.
19
Návšteva v Národnej rade Slovenskej republiky
Žiaci 9.A triedy v spolupráci so Spojenou školou v Detve navštívili 11.12.2019 Národnú radu Slovenskej republiky.
Prezreli si priestory parlamentu, dozvedeli sa, ako parlament pracuje, akými pravidlami sa riadi.
Sprievodca nás bližšie oboznámil s legislatívnou činnosťou NR SR, odpovedal na rôzne a veľmi zaujímavé otázky našich žiakov.
Cieľom exkurzie bolo spojiť teoretické vedomosti s praxou.
Text a foto: Mgr. Ľubica Chabadová
1
Superar
Naši superaristi z Detvy pod vedením Oľgy Budinskej, včera vystúpili na vianočnom večierku spoločnosti Stredoslovenská energetika, kde za hudobného sprievodu nášho mini orchestra odspievali štyri skladby v úprave Zdenky Fekiačovej Skrutekovej. Najväčší úspech si vytlieskala pieseň Jara Filipa - Do batôžka. Na záver programu deti zaspievali s Máriou Čírovou známe Jingle Bells.
Okrem nej spievali na jednom pódiu aj ďalšie známe slovenské speváčky - Jana Kirschner a Kristína, ktoré boli k deťom veľmi mile a nešetrili autogramami.
Pečenie medovníčkov v škôlke
Aj naši najmenší žiačikovia školy – škôlkari, sa už usilovne chystajú na vianočné sviatky a prázdniny. Okrem toho, že sa rozprávame o najkrajších sviatkoch v roku, sme si v utorok, 17. decembra, spoločne upiekli aj medovníčky v školskej kuchynke. Najskôr sme si slovne popísali, ako sa vyrába cesto na medovníčky. Čo všetko musíme do cesta dať, aby boli chutné, voňavé a nadýchané. Potom sme sa presunuli do kuchynky, kde každé dieťa dostalo už vopred pripravené cesto a začalo sa čarovať. Pod ich šikovnými rúčkami sa zjavovali rôzne srdiečka, zvončeky, hviezdičky, prasiatka...
Celá akcia prebehla vo veľmi milej atmosfére. Deti usilovne vaľkali, vykrajovali a tí starší aj potierali upečene medovníčky vajíčkom. Nasledujúci deň si deti skúsili aj zdobenie. Chcelo to dávku trpezlivosti, ale nakoniec sa všetko podarilo ako malo.
Mali sme aj šikovnú pomoc, tetu Nelky Sýkorovej – Žofku, za čo jej chcem veľmi pekne poďakovať.
Zo škôlky Vám teda prajeme krásne a voňavé Vianoce!
Text a foto: Zuzana Konôpková