Aj žiaci na druhom stupni sa minulý týždeň zamerali na finančnú gramotnosť.
Šiestaci na matematike precvičovali príklady a slovné úlohy, v ktorých počítali s eurami a centmi, pričom sa naučili používať desatinné čísla.
Na predmete svet okolo nás sa ôsmaci a deviataci dozvedeli, že Kolumbova cesta do Ameriky trvala približne 5 týždňov. Výprava stála približne 2 milióny maravedí, čo v prepočte by bolo asi 500 000 €. Žiaci dostali úlohu: vžiť sa do 15. storočia a naplánovať si podobnú, 5 týždňovú plavbu cez Atlantik. Mali k dispozícii rozpočet 500 €, za ktorý si mali zaobstarať všetko potrebné.
Piataci na dejepise organizovali pre svoju rodinu výlet na Oravský zámok. Ich úlohou bolo vypočítať cenu vstupného na Základný okruh. Pri výpočte museli zohľadniť, koľko stojí vstupné pre dospelého, pre dieťa, pre študenta do 26 rokov a dôchodcu. Potom zisťovali a porovnávali, či nie je pre nich výhodnejšie kúpiť jeden lístok vo forme Rodinného vstupného.
Na geografii šiestaci v rámci témy štáty Ázie zisťovali akou menou sa platí v jednotlivých krajinách, a či je možné si u nás na Slovensku zameniť túto menu za eurá. A tak sme zistili, že v Japonsku sa platí jenmi, v Turecku lírami, v Číne jüanmi, v Hongkongu majú doláre, v Indonézii rupiu, v Izraeli šekel, v Indii sa platí indickou rupiou, ... . Postrehli sme, že keby sme chceli ísť do Kirgizska, Azerbajdžanu alebo Bruneja, ich menu by sme si na Slovensku nezamenili. Vieme si ju vymeniť len v týchto krajinách. Do Afganistanu by sme si museli doniesť dokonca americké doláre, pretože za euro by nám ich menu afghani nezamenili.
Na hodinách anglického jazyka žiaci 7. – 9. ročníka zisťovali, aké možnosti príjmov majú (income, money gift, pocket money), čo s nimi môžu urobiť (spend, save), kedy sú ich nové topánky nutnosť a kedy túžba (a need/ a want). Svoje finančné možnosti i návyky porovnávali s rovesníkmi z Británie a naučili sa zorientovať sa v ponukách práce. Žiaci deviateho ročníka si pripravili vlastné dotazníky, ktorých výsledky ukazujú finančné možnosti, návyky, túžby a predstavy ich spolužiakov.
Phishingové či iné bezpečnostné hrozby čakajú za každým rohom. Viete ich rozpoznať? Kybernetické hrozby, ako sú phishingové útoky, podvody a pokusy o získanie citlivýchinformácií, sa neustále vyvíjajú a často sú tak zákerne sofistikované, že aj skúsený používateľ môže byť jednoducho oklamaný. Naši siedmaci, ôsmaci a deviataci robili kvíz zameraný na reálne situácie, s ktorými sa môžu stretnúť na rôznych sociálnych sieťach, e-mailových platformách, či pri online transakciách. Každá otázka v kvíze predstavovala konkrétny scenár možného útoku alebo podvodu. Ako obstáli? Najmladší siedmaci dokážu čeliť kybernetickým hrozbám na 55 %, deviataci na 74 % a ôsmaci dokážu rozpoznať kybernetickú hrozbu na 82 %.
Testovanie FINQ
Škola každoročne v septembri testuje všetkých žiakov od 3. ročníka v rámci programu finančnej gramotnosti FINQ. Testujú sa 3 zložky - Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami, Posudzovanie a rozhodovanie sa. V roku 2024 vo všetkých oblastiach naša škola dosiahla úroveň A2.1 až A2.2, najlepší výsledok žiaci dosiahli v oblasti Posudzovanie a rozhodovanie sa.
Kolektív učiteľov 2. stupňa