Po roku do našej školy opäť zavítal Mikuláš. So svojími pomocníkmi rozdal všetkým deťom darčeky.
Ďakujeme za darčeky :)
Text a foto: Danka Ľalíková a Mikuláš z 9.A
Po roku do našej školy opäť zavítal Mikuláš. So svojími pomocníkmi rozdal všetkým deťom darčeky.
Ďakujeme za darčeky :)
Text a foto: Danka Ľalíková a Mikuláš z 9.A
Obdobie pokoja, rozjímania, dobročinnosti a upokojenia. Tak môžeme charakterizovať pravý význam ADVENTU. Aj v tomto duchu sa v utorok niesla atmosféra v 2.A triede. Ďakujeme za super spoluprácu Dorotkinej maminke, pani Pilkovej, ktorá sa na nás pripravila na 200 %. Deti si vyrobili krásne vianočné ozdoby, naučili sme sa navliecť si niť do ihly, šiť s ihlou, podporili sme spoluprácu a vedieť si navzájom pomôcť. Svojími krásnymi prácami prispeli ku vianočnej výzdobe nie len v triede, ale aj do svojej detskej izbičky.
Text a foto: Zuzana Bukovcová
Paul Martinka, fotograf prestížnych novín New York Post, navštívil našu školu. V rámci predmetu "Svet okolo nás" pre žiakov 7.A a 8.A pripravil pútavú diskusiu a prednášku na tému "Každodenný život v New Yorku”. Za zaujímavé a pútavé rozprávanie ďakujeme. Paul Martinka je ocenený fotožurnalista pracujúci v New York City. Jeho práca bola publikovaná vo viacero svetových časopisoch. https://paulmartinkaphotography.com
Text a foto: Katarína Kmeťová, Erik Chalupský
Už starí Egypťania, aby mohli v minulosti postaviť také obrovské pyramídy vedeli využívať jednoduché stroje. Týmito jednoduchými strojmi dokázali premiestňovať kvádre o hmotnosti 2 000 až 40 000 kg. Jednoduché stroje sa aj v dnešnej dobe využívajú a sú súčasťou rôznych strojov. Jednoduché stroje boli vymyslené preto, aby uľahčili namáhavú prácu. Žiaci 4.ročnika pomocou stavebnice Merkur stavali tieto rôzne stroje.
Tex a foto: Elena Jamnická
Dňa 26.11.2024 zabojovalo viac ako 30 000 detí z celého Slovenska v tejto vedomostnej súťaží. Popasovali sa s rôznymi otázkami a snažili sa ukázať všetko, čo vedia. Určite sa všetkým nepodarilo správne odpovedať na všetky otázky, ale to vôbec nevadí. Dozvedeli a naučili sa kadečo nové. Na prvom stupni sa zapojilo 25 žiakov. Žiaci druhého stupňa riešili úlohy na úrovni Expert online. Prvé výsledky sa žiaci dozvedia 18.12.2024.
Budeme držať palce.
Kolektív ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
Naša škola ako jediná v Banskobystrickom kraji z prvej vlny dostala pozvánku na konferenciu Projekt zmien v základnom vzdelávaní a jeho unikátny príbeh realizácie".
Aktuálna kurikulárna reforma dosiahla v porovnaní s inými zmenami najväčší pokrok. „Máme predpoklad a už aj prvé dôkazy o tom, že nezostane pred dverami, ale naozaj sa dotkne žiakov, ktorí by mali zmenu pocítiť,“ zhodnotil profesor Štefan Porubský počas konferencie Projekt zmien v základnom vzdelávaní a jeho unikátny príbeh realizácie
Práve doterajšia implementácia kurikulárnych zmien bola ústrednou témou dvojdňovej konferencie, ktorá prebehla 20. a 21. novembra 2024. Počas odbornej konferencie vládla príjemná a tvorivá atmosféra, v ktorej si účastníci vymieňali skúsenosti, vedomosti a inšpirácie.
Prvý deň konferencie bol venovaný školeniam implementačných tímov a prednáškam určeným pre riaditeľov a učiteľov zo škôl, ktoré už vyučujú podľa nového kurikula základného vzdelávania.
Hlavný program otvoril 21. novembra minister školstva Tomáš Drucker, generálna riaditeľka NIVaM Romana Kanovská a generálny riaditeľ sekcie predprimárneho a základného vzdelávania na ministerstve školstva Martin Kríž. „Nový vzdelávací program je najvýznamnejšou inováciou v oblasti základného školstva za posledných 30 rokov. Mladá generácia potrebuje schopnosti, ktoré jej umožnia riešiť komplexné problémy a reagovať na výzvy dnešného sveta. Inovatívne vzdelávanie je preto kľúčové,“ povedal minister.
Na konferenciu bolo pozvaných viac ako 180 účastníkov – odborníci a odborníčky, medzi ktorými boli zástupcovia ministerstva školstva a NIVaM, mentori z RCPU, učitelia profesijného rozvoja z Krajských pracovísk NIVaM, pracovníci štátnej školskej inšpekcie a riaditelia a učitelia škôl, v ktorých učia po novom.
Zdroj: Nivam
Timravina studnička je súťažou v umeleckom prednese pôvodnej slovenskej prózy, ktorá sa každoročne koná na počesť významnej spisovateľky, predstaviteľky slovenského realizmu Boženy Slančíkovej Timravy. Jej 27. ročník sa uskutočnil 22. novembra 2024 v Lučenci na Radnici mesta.
Pripraviť kvalitný prednes je zaujímavá, krásna, ale ťažká práca pre samotných recitátorov i ich pedagógov. Súťaže sa zúčastnilo 58 súťažiacich v 5. kategóriách z celého Slovenska.
Našu školu reprezentovala v prvej kategórii Dorota Ďuricová (4.A)
Ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.
Text a foto: Elena Jamnická
Milí rodičia,
CPaP v Detve Vás pozýva na online stretnutie s názvom "Ako mať lepšie vzťahy so svojimi deťmi?", ktoré bude dňa 2.12.2024 o 15:30. Pripájame link.
Link na prihlásenie: https://forms.gle/jD2HzEJENjRSvZW28
Súkromné centrum voľného času Majáčik zorganizovalo okresné kolo v Technickej olympiáde. Našu školu reprezentovali Samuel Valev 8.A a Vladimír Oláh 8.A v kategórii A a Matúš Lančarič 7.A v kategórii B. Najviac sa darilo Matúšovi Lančaričovi, ktorý vo svojej kategórii obsadil 3.miesto. Súbežne prebiehala súťaž TALENTY PRE FIRMY, ktorú organizovala Stredná odborná škola Detva. Do súťaže sa zapojili žiaci 9.A - Ján Lančarič, Samuel Záchenský a Marcus Kučera- ako tím sa umiestnili na 2.mieste. Zo všetkých súťažiacich bol vybraný najlepší jednotlivec - Marcus Kučera. Tešíme sa, že naši žiaci vynikajú nielen v teoretických vedomostiach ale svoje zručnosti vedia preukázať aj v praktickej časti. Gratulujeme.
Text a foto: Dana Ľalíková
V nedeľu 24. 11. 2024 sa vo Veľkej sále DK A. Sládkoviča v Detve sa uskutočnil 51. ročník festivalu detí v speve detskej modernej a populárnej piesne. Účinkovali aj deti z našej školy. Patrik Berky z 3. B triedy zaspieval anglickú pieseň ,, One Love ,, . Pripravovala ho pani učiteľka Oľga Bystrianska. Nelka Matejovičová z 1. A triedy zaspievala krásnu slovenskú pieseň ,, Slovensko moje, otčina moja ,, . Nelku prihlásili a pripravili rodičia. Do našej Vagačovej rodiny pribudla aj ďalšia hviezda zo Zlatého kľúčika Peťka Vingáriková z 2.A triedy.
Všetkým trom gratulujeme k úžasnému vystúpeniu a dúfame, že v nasledujúcom ročníku festivalu uvidíme viac našich spevákov.
Text a foto: Anna Šufliarská
Na bloku biológie sme sa s našimi šiestakmi venovali téme Bunka. Aby sme lepšie pochopili, čo všetko taká bunka v sebe skrýva, si každý vyrobil vlastný model. Deti ukázali svoju kreativitu, veď posúďte sami :)
Text a foto: Jana Kučerová
Učitelia 1.stupňa sa zúčastnili metodického dňa, ktorý viedol Mgr. Rastislav Očenáš, ktorý pôsobí na ZŠ v Sliači. V roku 2023 získal titul Učiteľ Slovenska.
Náš tím učiteľov sa oboznámil s metodikou STEAM (veda, technológie, umenie, matematika), kde pomocou jednoduchých technológií (Ozobot, Makey-Makey, Micro:Bit) vnesie do vyučovania prvok zmysluplnosti, bádania a podporí v triede zručnosť riešenia problémov.
Učitelia sa naučili základnú orientáciu v blokovom programovacom jazyku SCRATCH, kde sa u detí cieľavedome podporuje rozvoj životných zručností detí.
Ďakujeme za inšpiratívne chvíle, ktoré opäť len skvalitnia našu prácu.
Ďakujeme
Kolektív 1.stupňa ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
Žiaci 9.A na hodine Techniky. Práca s drevom, recyklácia materiálu, tvorivosť, spolupráca…
„Slávnostným sľubom najmladší prváci stali súčasťou Vagačovej rodiny – školy, ktorá dáva šancu na úspech a uznanie všetkým deťom. Prostredníctvom hudobného programu Superar rozvíja kultúrnu stránku ich osobnosti. Kultúrny človek je vzdelaný, slušný a ľudský. Práve ľudskosť káže rešpektovať iných a s pokorou pomáhať slabším. Výťažok štvrtkového koncertu bol venovaný rodine Peťka Murgaša a Vladka Oláha.“
Tieto slová zneli v úvode Benefičného koncert - Vagačovci deťom, ktorý sa po tretíkrát konal vo štvrtok 14.11.2024 v Dome kultúry Andreja Sládkoviča hneď potom ako sa na pódiu predstavili najmladšie Sovičky z úvodného ročníka aprváci pred rodičmi sľúbili, že sa budú v škole dobre učiť a slušne sa správať.
Moderátorská dvojka Marek Pivoluska, moderátor STVR a Terezka Fekiačová, žiačka 4.A sprevádzali svojím slovom tento mimoriadne ľudský, teplom a láskou naplnený koncert.
Program odštartoval SUPERAR, ktorý v škole pôsobí už 9 rokov a svoju myšlienku šíri aj v materských školách. Pod vedením Oľgy Bystrianskej sa na pódiu predstavili starší Superaristi a pod vedením Zdenky Fekiačovej Skrutekovej prítomným doniesli radosť škôlkári.
Bývalý žiak Základnej školy s materskou školou Alexandra Vagača Ján Šufliarský, absolvent Akadémie umení v banskej Bystrici a dnes učiteľ v ZUŠ Svetozára Stračinu roztlieskal sálu skladbou na cimbale. Na klavíri doprevádzala Zdenka Fekiačová Skruteková.
Atmosféru folklórnych slávností do sály doniesol DFS Podpoľanček, ktorý podpolianskym folklórom – spevom a tancom zrýchlil krv v žilách všetkých prítomných.
Program vrcholil vystúpením rodáka z Hriňovej Miša Kamenského, ktorý získal tretie miesto s piesňou Náhodný pocestný a cenu za najlepší text košického Zlatého pokladu v roku 2023.
Po odovzdaní výťažku koncertu rodinám Peťka Murgaša a Vladka Oláha, hudobnú bodku za tretím ročníkom Benefičného koncertu - Vagačovci deťom dal SUPERAR spoločnou piesňou s Mišom Kamenským.
Touto cestou by sme sa chceli ešte raz poďakovať predovšetkým účinkujúcim hosťom, ktorí bez malého zaváhania prijali naše pozvanie, taktiež ďakujeme sponzorom, organizátorom zo školského kolektívu a všetkým ľuďom s dobrým srdcom, ktorí akoukoľvek formou podporili našu myšlienku. Veríme, že sa v takto vypredanej sále stretneme aj o rok!
Podujatie podporili: rodičia a priatelia školy, kolektív zamestnancov školy, Frišná káva, Inmedia spol. s.r.o., Breznianska mliekareň, GM plus s.r.o., Agrobell s.r.o, Poľnohospodárske družstvo Lieskovec, Ľubomír Václavík – PASMA, Chrien spol. s.r.o., Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča.
ĎAKUJEME
Text: Kolektív ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
Foto: Alexander Filo
Starý slovanský zvyk hovorí o hľadaní svetlonosov – vydlabaných tekvičkách, ktoré počas dušičiek osvetľovali ľuďom cestu pri návrate z návštevy hrobov.
Posledné októbrové večery nebola tma ani na Vagačovom dvore. Postaralo sa o to 91 svetlonosov, ktorí v noci osvetľovali a cez deň zdobili predzáhradku našej školy.
Obrovské poďakovanie patrí všetkým, ktorí svojho vydlabaného svetlonosa priniesli a svojim malým kúskom prispeli k úsmevu na tvári nielen nám, ale aj mnohým okoloidúcim. Každý z nich bol jedinečne nádherný a jeho majiteľ si zaslúži sladkú odmenu, tie naj si odnesú aj iné drobné ceny.
Svojimi hlasmi v školskom a FB hlasovaní ste rozhodli, že víťazmi štvrtého ročníka súťaže Svetlonos u Vagačov sa stávajú:
V školskom hlasovaní:
- 3.miesto : Lujza Ľalíková z 3.A triedy za svetlonosa číslo 32
- 2.miesto: Ela a Miško Kretovci z MŠ za svetlonosa s číslom 65
- 1.miesto: Karolína Fovenyes zo 4.A triedy so svetlonosom číslo 56
Vo Facebookovom hlasovaní sa nám podarilo nazbierať rekordné počty lajkov a aj vďaka nim sa naši svetlonosi dostali takmer do každého kúta sveta a potešili očká mnohých ľudí – známych aj neznámych. Odborná komisia sa preto rozhodla oceniť svetlonosi s počtom lajkov viac ako 100. Cenu FB Svetlonosa získavajú:
- Lianka Hedvigyová z 1.A so svetlonosom číslo 84,
- Oliver Poznán a Natálka Košičiarová z MŠ so svetlonosmi číslo 69 a 64,
- Samko Purgát zo 4.A so svetlonosom číslo 6,
- Žabky z OZ Studnička so svetlonosom číslo 46,
- Viktória Čomajová z 3.B so svetlonosom číslo 16
- ... a najväčší počet lajkov získal svetlonos číslo 10 od Emmky Jaďuďovej z 1.A
Víťazom gratulujeme a už teraz sa tešíme na piaty ročník súťaže Svetlonos u Vagačov.
Text a foto: Lucia Kmeťová
Milí rodičia,deti, priatelia školy,
pozývame Vás na Benefičný koncert - Vagačovci deťom, ktorý sa uskutoční dňa 14. 11. 2024 o 18:00 v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve. Hosťami programu budú: spevák Mišo Kamenský, Ján Šufliarský, folkloristi z Podpoľančeka, súbor Romka Detva a školský spevácky zbor SUPERAR.
Moderovať bude Marek Pivoluska a Terezka Fekiačová.
Výťažok z koncertu bude venovaný rodinám žiakov našej školy.
Tešíme sa na všetkých ľudí s dobrým srdcom!
Kolektív ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
V tomto školskom roku v týždni od 4. do 16. 11. 2024 naši predškoláci a žiaci 1. až 5. ročníka absolvovali korčuliarsky výcvik na Zimnom štadióne v Detve.
Žiaci boli rozdelení do skupín podľa úrovne korčuľovania. Pod vedením skúsených športovcov sa učili rôzne korčuliarske techniky – korčuľovať okolo prekážok, jazdiť v predklone, zdvíhať za jazdy predmety, naberať rýchlosť a brzdiť, prekonávať prekážky. Venovali sa im chlapci a dievčatá z Gymnázia v Detve, klubu HC 07 Detva a Kraso Klubu Detva. Patrí im veľké poďakovanie za ich profesionálny prístup, ochotu a spoluprácu. Poďakovanie patrí aj naším rodičom, starým rodičom, ktorí nám pomáhali každý deň pri obúvaní a zaväzovaní detí do korčúľ ale aj v prvý a posledný deň pri odvezení korčuliarkého výstroja detí na autách zo školy a do školy.
V posledný deň výcviku si žiaci odniesli nielen diplom a sladkú odmenu, ale aj dobrý pocit z toho, čo všetko dokázali a krásne chvíle strávené so svojimi spolužiakmi.
Foto a text: kolektív učiteľov ZŠ s MŠ Alexandra Vagača
Naši piataci zvládli prestup k starším spolužiakom na druhom stupni skvelo, a hoci sú najmladší, od začiatku školského roka dokazujú svoju veľkú šikovnosť. Nie je tomu inak ani na hodinách biológie, kde sa naučili samostatne pracovať s mikroskopom, vyrobili si vlastné preparáty, zistili, čo sú živé a neživé prírodniny a vytvorili si svoje malé ekosystémy.
Text a foto: Jana Kučerová
Trieda 5.A spolu s p.uč. Chabadovou sa dohodli na besede so starými rodičmi. Žiaci si na bloku slovenského jazyka pripravili otázky pre našich hostí. Veľmi ich zaujímalo, čím písali, aké školy navštevovali, ako trávili voľný čas, keď neboli mobily ani žiadna elektronika. Veľké ďakujem patrí Terezke Fekiačovej a Filipovi Valevovi, ktorí presvedčili svojich starých rodičov, aby prišli navštíviť našu základnu školu. Veľký obdiv samozrejme dostávajú aj starí rodičia, ktorí nám vďačne odpovedali na všetky otázky. Ďakujeme.
Text a foto: Ľubica Chabadová
V posledný deň pred Jesennými prázdninami si tretiaci spolu so štvrtákmi precvičovali podanie prvej pomoci, ktorú im predviedla Mgr. Katarína Pivková.
Pre žiakov to bolo veľmi poučné a pani Pivkovej veľmi pekne ďakujeme.
Text a foto: Mariana Sujová
Powered by aSc EduPage